Oyuncaklarımız

Yüz boyama (1+)
El becerim sıfıra yakındır benim. Ama oğlum isteyince akan sular duruyor. Hem zaten ben ne yapsam o şimdilik mutlaka çok beğeniyor. Ben de ne zaman istese Ada'nın yüzünü boyuyorum. Her gün kılıktan kılığa girmeye bayılıyor. "Beni Jake yap", "beni Izy yap", "beni köpek yap"... Play-Doh'nun kalemlerini tavsiye ederim. Hem kolay kullanılıyor, hem de kolay siliniyor.Bu kimin burnu? (20 m+) 
Early Learning Center da favori markalarımdan. Her oyuncakları çok özenli. Sonra örneğin mutlak eşyalarıyla sadece kızlar oynar gibi bir mantıkla tüm tabakları pembe yapmıyorlar. Kız oyuncakları diye bildiklerimizi erkekler, erkek oyuncağı bildiklerimizi ise kızlar için de versiyonluyorlar. Biz uzun zamandır "Bu kimin burnu? / Whose nose is this?" oyununa bayılıyoruz. Temelde burnu çizilmemiş hayvan resimlerinden oluşan plastik kartlar ile burunları eşleştirme oyunu bu. Hayvanları tanımak için bire bir. Bayıldığımız kutu oyunları konseptiyle küçücükken tanışmak için de faydalı. Üzerinde 2+ ibaresi var ama 1,5 yaşından sonra çocukların oynamaktan zevk alabileceğini düşünüyorum.


Otobüs Puzzle (2+)
İşte yine bir Orchard mucizesi. Dev bir otobüs puzzle. Ada tabii ki bayılıyor. İlk zamanlar bir referans noktası, düz kenarları ya da zemini olmadığından özellikle ilk iki parçayı birleştirmekte çok zorlanıyordu. Ama zamanla epey geliştirdi kendini ve şu anda resimdeki tüm karakterleri tanıyor, kimin nerede oturduğunu biliyor ve çok kısa bir sürede, zevkle puzzle'ı yapabiliyor.


Hayvan Tombalası (2+)
Bakmayın siz kutusunda 3+ diyor ama 2 yaşından itibaren çocukları çok eğlendirebilecek harika bir oyuncak bu. Kutudan bildiğiniz tombala kartları çıkıyor. Üstünde sayılar yerine hayvan resimleri var. Kutunun üstündeki düğmelere basınca her seferinde bir başka hayvanın sesi çıkıyor. O sesin hangi hayvana ait olduğunu fark edip kartlardaki hayvanı bulmak ve üstünü pulla kapatmak gerek. Hayvan kısmının ötesinde bildiğiniz tombala... Ailecek ya da eve gelen misafirlerle birlikte oynadığımız güzel bir oyuncak. Herkese tavsiye ediyoruz.

Kırmızı Köpek, Mavi Köpek (2+)
Orchard Toys, ne üretse alabiliriz ve ailece keyifle oynayabiliriz. Kutu oyunları ve puzzle'ları bizi çok eğlendiriyor. Bu oyun da öyle... Bir kere ailece oynayabiliyoruz. Ada'ya renkleri, hayvanları ve eşleştirmeyi öğretiyor. Kazanmanın mutluluğunu tattırıyor. En çok da işten eve döndüğümüz yorgun anlarda bedenen yorulmadan Ada'yla keyifli zaman geçirmemize yardımcı oluyor.

Mr. & Mrs. Potato Head (2+)
İki yaşındaki çocukların yaratıcılıklarını geliştirmek için bir çok oyuncak var. Kesinlikle patates kafalar da onlardan biri. Ada'yla aramızdaki ismi "pata" olan oyuncaklarımızı çok seviyoruz. Birbirinden garip suratlar yapıyor, sonra onlara bakıp eğleniyoruz. Kimi zaman Ada suratlarda burnun ya da kulağın yerini şaşırabiliyor. Bazen düzeltiyorum ama içim rahat etmiyor. Yaratıcılığını sınırlamamak adına alt alta iki kulak ya da ağız yerinde göz gibi değişiklikleri önce beğenmekte, birlikte bakıp onun değiştirme ihtiyacı duymasını sağlayacak konuşmaları yapmakta fayda var. Elimizden geldiğince artık... 

Plastik Havuz (6 ay+) 
Yoksa sizin hala bir plastik havuzunuz yok mu? Yaz aylarında, bahçede, balkonda hatta salonun ortasında kurup hayatınızı kolaylaştıracak başka bir oyuncak daha yok. İçine uygun sıcaklıkta suyu koyup bir sürü oyuncağını da verdiğinizde, önemli bir süre çocuğunuzu eğlendirebilirsiniz. Birlikte ıslanabilir, suyu sıçratma oyunu oynaytabilirsiniz. Hem su negatif elektriği de alır.
Aktivite Masası (6 ay+)

İşte emekleyen çocuğu ayağa kaldıran mucize oyuncak! Ben çocuğunun yürümeye başlamasını dört gözle bekleyen annelerdenim. Yürüdüğünde iştahla dört bir yana saldırmasını, elimden kaçıp hızla başka yerlere gitmeye çalışmasını, onu kucağımda taşımaktan ve yine de mutlu edememekten daha keyifli buldum. Aktivite masası da işte bu nedenle benim(!) en sevdiğim oyuncak oldu.

Aktivite masasının ayaklarını ben hiç çıkarmadım. Ada hep ayağa kalkıp, kenarlarına tutunup oyuncağına şarkı söyletme hevesinde oldu ve bu da onu ayağa kaldırdı. “Tay tay” denen duruşu başarması tamamen aktivite masası sayesinde oldu. Şarkılarını da ikimiz o kadar çok seviyoruz ki ben hepsini ezbere biliyorum, Ada da her seferinde dans ediyor. Bugün Ada neredeyse 2 yaşında ve 9 aylıktan bu yana hala aktivite masasıyla harika zaman geçiriyor.

Elektrikli süpürge

Hani kalıplarımız vardır ya; oyuncak alırken de hep aklımızın bir köşesinde dururlar: Kız çocuğa bebek alınır, oyuncak bardak tabak alınır, erkek çocuğa araba, motosiklet... Oysa kız çocuk erkek çocuk fark etmez, 1 yaşından itibaren tüm çocuklara elektrik süpürgesi alınmalı. Hatta bir çocuk özdeyişi falan olabilir: “Bana bir yaş hediyesi olarak oyuncak elektrik süpürgesi alanın kırk yıl kölesi olurum.”

Çocukların itme ve çekme tutkusuna yanıt veren, yerde gördüğü bir şeyi anında yok etme becerisiyle onları şaşırtabilen en önemli şey elektrik süpürgesidir. Ada’nın bir oyuncak elektrik süpürgesi yok ama kedi ve köpek tüyleri yüzünden her gün kullanılan gerçek elektrik süpürgesi “ayini” ona yetiyor. Bakıcımız her sabah eve girdiğinde Ada’nın “vınnnn” diyerek kendisini elektrik süpürgesine yönlendirmesiyle karşılaşıyor. En büyük zevkleri birlikte elektrik süpürgesi kullanmak, en zor kısmı da bu işin bittiğine Ada’yı ikna etmek...

Oyuncak elektrik süpürgeleri her yerde bulunabiliyor. Ama bence en güzeli Early Learning Center’ın modelleri... Erkekler için mavi renkli elektrik süpürgeleri bile var. Hatta Ada’yla ne zaman bir MotherCare mağazasına girsek açıktaki oyuncaklar arasındaki elektrik süpürgesini kapıp başka kimseye vermemek için oyun alanından uzaklaşıp kendi kendine oynamaya başlıyor.

Bir yaşından büyük bir çocuğu mutlu mu etmek istiyorsunuz? Ona bir elektrik süpürgesi hediye edin!

Melissa&Doug ile Hafıza Oyunu (1+)
Bu markanın tüm yap-bozları çok güzel. Ada yapboza bayılıyor. Evdekileri ve Nini'nin ona aldıklarını ezbere yapıyor. Hatta biz yaparken izlediğimizde, bile bile parçaları yanlış yere koyuyormuş gibi yapıp tepkimizi bekliyor, sonra da bu tepkiye çok gülüyor. Biz de abartarak tepki veriyoruz tabii, değmeyin keyfimize.


Fotoğrafını gördüğünüz oyun bizim favorilerimizden. Her kapının arkasında bir hayvan var. Önce tüm kapıları açıp bakıyoruz, hangi hayvanın nerede olduğunu aklımızda tutmaya çalışıyoruz. Ada'nın, tüm iki yaşındaki çocuklar gibi, muhteşem bir hafızası var. Atın, ineğin, kedinin, tavuğun hangi kapıların ardında olduğunu biliyor. Yine bizi yanıltmaca oyununu oynuyor ve çok eğleniyor.