Kitaplarımız


Uçak / Hobi Yayınevi (9 m+)
Genç bir uçak uçmaya başlıyor ve çok kirleniyor. Bulutlar yağmuru getirip onu yıkayıncaya kadar da arkadaşı kuşlar tarafından pek de sevilmeyen bir uçak oluyor. Neymiş, yıkanmak ve mis gibi kokmak çok önemliymiş. Yok yok, konusu bu ama yazdığım kadar basit bir kitap değil. Bir kere düğmesine basınca havalanmaya hazırlanan bir uçak sesi çıkarıyor ki hepimiz hayranız. Ada çok keyifle "okuyor" bu kitabı.

"Bulutlar merak etti. Minik kuş, bulutlara: 'Madem ki uçak çok kirli onu hemen temizlemeli. Yağmurlar yağdırın. Uçağı bir güzel yıkayın' dedi."

Kuçu Kuçu / Yalvaç Abi Kitabevi (6 m+)
"Merhaba, ben senin yeni arkadaşın Kuçu Kuçu"  diye başlayan kitabımız Ada'nın en uzun süre ilgisini koruduğu kitabı. Öyle ki ben artık ezbere tüm kitabı okuyabilirim. Her sayfasında ayrı mimiklerimiz, ayrı beden dilimiz var. Uzunca bir süre kitabın son cümlesi olan "iyi geceler", Ada'nın uykuya gitme işareti olmuştu. Bugün hala Ada bu kitabı çok seviyor. Kuçu Kuçu'nun bir gününün hikayesiyle eğleniyor.

"Ben yemeğimi asla kıskanmam. Onu büyük bir mutlulukla, minik bir kedi yavrusuyla paylaşabilirim. Ben temiz bir köpeğim ve banyo yapmayı çok severim. Sonra silkinir, kendimi kuruturum."   

Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor / YKY (1 y+)
Yavru ahtapot Nino'nun sekiz kollu hayatın zorluklarından sıkılmasını anlatan kitap, Nino'nun gün sonunda sekiz kolundan da memnun olmayı öğrenmesiyle sona eriyor. Elbette yaşanan süreç öğretici, eğitici. Kitabın dili Ada için biraz ağır olduğundan ben kendimce bir metin oluşturdum. Resimlerine bakarak ezberlediğim bir özgün metnim var. Tabii ana hikayeden bağımsız değiliz. Kitabı her okuduğumuzda Ada ile birbirimize sarılıyor, annesiyle Nino'yu taklit ediyoruz. Ada en çok trafiğin sıkıştığı sayfayı seviyor. Bolca araba resmiyle keyifleniyor. Zaten kitabın resimleri bir harika. 


"Nino ahtapot yavrusu olmaktan bıkmıştı,
Her günkü karmaşadan usanmıştı.
Yalvarıyordu her gün Tanrı’ya,
Dönüşmek istiyordu yılanbalığına.
Ne kolay olacaktı giyinmek,
Tek delikli giysiden bütün vücudu geçirmek."Yağmurcu Prens / Marsık Yayınları (2+)
Geçtiğimiz günlerde bir kitapla karşılaştık. Adı Yağmurcu Prens. Marsık Yayıncılık'tan çıkan bu kitap, bize yağmurun, gök gürültüsünün sebeplerini harika anlatıyor. Gök gürültüsünden korkan minikler için süper bir çözüm olabilir. 
Siz kitabı alıp mutlaka okuyun ama ben size kısa bir tüyo vereyim: Yağmurcu Prens, bulutların üstünde dolaşıp muslukları açıp kapatırmış. Açınca yağmurlar yağar, kapatınca dururmuş. Ama bu zorlu işi yaparken bazen yorulup uyuyakalırmış ve çok fazla yağmur yağarmış. O zaman gök gürüldeyerek Yağmurcu Prens'i uyandırır, muslukları kapatmasını söylermiş. Gürültüyü duyan Yağmurcu Prens de muslukları kapatır, yağmuru durdururmuş.