Zeka oyunlarıyla barışmak

Smart Brunch'ta simetri oyunu
Aslında konu daha çok zekayla barışmak oldu benim için. Zeki insanların asosyal, biz "normal"lerden kopuk ve "erişemediğimiz mundar ciğer" olduklarını düşünmekten olsa gerek, zeka oyunları da "hiç bana göre değil"di. Taa ki Ferhat Çalapkulu ile tanışana dek. Ferhat Çalapkulu, Türk Beyin Takımı Kaptanı. Türkiye'nin, hatta dünyanın en zeki insanlarından biri. Ve benim bütün kalıplarımı yıkacak denli sempatik ve sosyal :-) Şimdi Türk Beyin Takımı olarak pek çok güzel işe imza atıyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredatına giren zeka oyunları dersinin içeriğini hazırlamaktan ilgili öğretmenleri eğitmeye pek çok önemli projeyle zeka oyunlarını hayatımıza kattılar. Şimdi ise yepyeni bir işe soyundular. Türk Beyin Takımı'nın zeka oyunları eğitimini Türkiye çapında yaygınlaştırmak üzere temsilcilik sistemi kurdular.
Bugün Ankara (Keçiören, Yeni Mahalle, Çankaya), Bursa (İnegöl), Çanakkale, Denizli, Gaziantep, Hatay (İskenderun), İstanbul (Kartal, Kadıköy), İzmir (Konak), Kocaeli, Ordu, Sakarya gibi kentlerde faaliyet gösteren temsilciler bulunuyor. Temsilcilerde 5-12 yaş grubundan tüm çocuklar zeka oyunları eğitimi alabiliyor. Eğitimlerin temel hedefi ise ilk akla geldiği gibi IQ seviyesini yükseltmek değil. Zaten Ferhat Çalapkulu'na göre mesele IQ seviyemizi yükseltmekten çok öte, var olan zeka kapasitemizi tamamen kullanmayı başarmak. Başka bir deyişle herkesin zekası kendisine yetebilir, yeter ki kendisini tanısın. İşte zeka oyunları eğitiminin temel başarısı da burada yatıyor. Zeka oyunlarıyla ilgilenen çocuklar, öncelikle hayatları boyunca karşılaşacakları problemlere daha hızlı ve etkili yöntemlerle çözüm üretmeyi öğreniyor. Hem akademik başarılarını, hem de daha sonra iş hayatındaki başarılarını düşünme becerilerini geliştirerek artırabiliyorlar. Çocuğun başarısını SBS başarısına endeksleyen aileler için bile zeka oyunları değerli olmalı. Çünkü aslen kritik konu, çocuğun düşünme becerilerini geliştirmesi.
Smart Brunch'ta boyamaca
Zeka oyunlarının türleri ve yaş gruplarına göre oynanabilecek oyunlar daha derin bir konu. Başka bir yazıda Ferhat Çalapkulu'nun önerilerini yazacağım. Ancak şimdilik güzel bir haber de vereyim: Türk Beyin Takımı, her pazar 11.00-14.30 saatleri arasında Renaissance İstanbul Bosphorus Otel'de Smart Brunch düzenliyor. Ebeveynler güzel bir brunch ile keyiflenirken, çocuklar da zeka oyunları oynayarak eğleniyor. Eğitmenlerin gözetiminde gerçekleştirilen etkinliklerde 3 yaşından itibaren tüm çocuklara yönelik ve her hafta farklılaşan konseptlerde oyunlar sunuluyor. Ada ile katıldığımız hafta "simetri haftası"ydı. Ada ilk kez simetri oyunu oynadı ve çok da eğlendi. Bu arada bir not: Sudoku okuma-yazma bilmeyen çocuklarla da oynanır. Türk Beyin Takımı'nın "Çocuklar için sudoku" kitaplarını edinirseniz, harika vakit geçirebilirsiniz. Biz Ada ile çok eğleniyoruz. 


2 yorum:

  1. 3 yasindaki cocuk Sudoku oynayabilir mi gercekten?

    YanıtlaSil
  2. Tabii oynar. Dört işlem ve okuma-yazma bilmeyen çocuklar için renkerle ya da şekillerle sudoku oynanıyor.

    YanıtlaSil