Çocuğa para kavramını öğretmek

Biriken paralar...
Paranın önemsiz olduğu bir hayat yaşamıyoruz biz. Neredeyse sağlığın bile parayla satın alındığı bir dünyanın insanlarıyız. Böyle bir dünyada çocuğa para kavramını öğretmek de zorlu gerçekten. Hem satın almadığımız/alamadığımız şeyler için üzülmesin, ezilmesin diyoruz; hem de sınırları bilsin, sahip olduklarına değer versin istiyoruz. İşte bu hedefle Ada'ya para biriktirmeyi öğretmeye karar verdik. Bir arkadaşının hediyesi olarak minik bir kumbara geldi evimize geçenlerde. Biz de Ada'ya sadece anne ve babadan almak şartıyla bozuk paraları biriktirebileceğini anlattık. Hedef bu kumbarada biriken paralarla canı ne isterse alabilmesiydi tabii. Ada'nın araba tutkusunu herkes biliyor. Sürekli araba talep ediyor. Biz de ona artık yeni bir araba alamayacağımızı, zaten çok fazla arabası olduğunu söyleyip duruyoruz. Kumbarada biriken paralarla ne isterse alabileceğini söylediğimizde de elbette "araba alacağım" dedi Ada. 

Ada'nın kendi parasıyla aldığı ilk oyuncaklar
Gel zaman git zaman kumbara doldu. İçinde biriken paraları geçtiğimiz cumartesi sabahı törenle çıkarttık. Babasıyla birlikte parayı saydı ve ne kadar olduğunu hiç de anlamadığı bir tutarda parası olduğunu gördü. Bir sevinç, bir sevinç... Hep birlikte oyuncakçıya gittik. Ada koşarak arabaların olduğu bölüme girdi ve ilk gördüğü arabadan başlayarak hepsini toplamaya başladı. Sırada elindeki paranın hepsini satın almaya yetmeyeceğini anlatmak vardı. Zorlandık tabii. Henüz para birimini anlaması kolay değil. Biraz çabaladıktan sonra beğendiği alternatifler arasında karar vermesini sağladık. Çok zorlandı. "Paran ancak bunları almaya yetiyor" dediğimizde çok derin düşüncelere daldı. Babasının gözünde "hadi bunu da alalım ne olacak" bakışını görsem de kendimi kaptırmadım. Gerçekten parasının yettiği kadar satın alması için direndim. Arabalarını seçince sıra para ödemeye geldi. Bir poşetin içindeki bozuk paralarını kasaya teslim etti; gururla arabalarını alıp çıktı. 
Akşam evde bu arabalarla oynarken, her zamanki arabaları çarpıştırma sürecindeydi ki ona, "Bak ne kadar para biriktirdin bunları almak için. Kırılırsa yenisini alamayacaksın" dedim. Hemen yeni arabalarını kenara çekip eski, daha önce bizlerin aldığı arabalarını çarpıştırmaya başladı ve "Tamam o zaman bunlarla oynayayım" dedi. Paranın değeri konusunda ne kadar fikri oldu bilemiyorum ama sanırım paranın kendin kazandığında/biriktirdiğinde daha değerli olduğunu kesinlikle öğrendi.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder