İlk kez sokaktaydık

Ada, hayatının ilk eyleminde Taksim'deydi. Sokaktaki hayvanları ölümün beklediği bir yasa tasarısı için "hayır" demeye gittik birlikte. Bir klasik olduğu haliyle Galatasaray Lisesi'nin önünde buluştuk bizim gibi "hayırcılar"la. Umduğumdan daha büyük kalabalık vardı Beyoğlu'nda. İçindeyken bilemiyor tabii insan, sonradan öğrendik ki 10 bine yakın insan doldurmuş İstiklal Caddesi'ni. Oy veremeyen ve dilinden anlamayan için konuşamayan canları savunmak elbette bize düşecekti. Evde bir köpek ve üç kediyle yaşayan Ada için de bu eylem bir görevdi. Çünkü evimizin ve bahçemizin dört ayaklıları öğretmişti Ada'ya; sıra beklemeyi, dünyanın merkezi olmamayı, başka canlılar için bizim hayatımızın akışında değişiklikler olması gerektiğini... Özetle insan olmayı. 

Tabii ülkemizin demokratik kültürü belli. Her an bir kötülük olur da Ada'yı koruyamazsam diye endişelenmedim desem yalan olur. Türlü önlemlerimi aldım, bir aksilik durumunda uygulayacağım eylem planımı hazırladım. Ama hiç gerek olmadı. O kadar güzel bir kalabalıktı ki... Bir tek olumsuz, ideolojik, kötü niyetli slogan, hareket görmedim. Herkes birbirine çok saygılıydı. Herkesin derdi gerçekten de hayvanlardı. İçinde yaşadığım ülke ve aynı havayı soluduğum insanlar için umudum büyüdü. Bu kalabalık bu ölüm yasasının geçmesine izin vermez!
Ada ne mi yaptı? Canım oğlum öncelikle çok yoruldu. Taksim'den Galatasaray'a, sonra da Galatasaray'dan Taksim'e yürüyerek zaten pilini bitirdik. Bir de buna kalabalık, yüksek ses ve sıcağı katarsak perişan oldu diyebilirim. Ama arabamıza ulaştığımızda bu videodaki gibi bağırabiliyordu. 
Sloganları anlayamadı. "Yaşama hakkı engellenemez" demeyi bir türlü beceremedi. Ama o da "biz hayvanları çok seviyoruz" diye bağırmayı tercih etti. Hayvanlarla ilgili bir eylem olduğundan orada bol bol hayvanlar göreceğini sanıyordu ama olmadı tabii. Bu bir hayal kırıklığı olmuş olabilir Ada'da. Hatta ilk başta Galatasaray Lisesi'nin kapısının açılacağını ve içinden hayvanların çıkacağını sanarak "kapı ne zaman açılacak" diye bile sordu. 
Sonuçta Ada ilk eylemini yaptı. İlk kez yürüdü. Demokratik hakkını kullandı. Bundan sonrasını birlikte göreceğiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder