Hastalık mevsimi açıldı

Bir dolap ilaç
Ada'nın okula başlamasıyla birlikte hastalık mevsimi açılmış oldu. Nezle dedik, bir gün evde dinlensin dedik... Kekik balı, adaçayı, bağışıklık güçlendiren damla, hafif çocuk şurupları dedik, geçiremedik gitti. Sonunda bir sabah oğlum en korktuğum cümleyi söyledi: "Kulağım ağrıyor". Hemen koştuk doktora. Orta kulak enfeksiyonu! Dört gündür mücadele ediyor. Ağrısı ilk iki günkü gibi değil ama yine de arada yokluyor. Çocuklar daha çabuk iyileşiyorlar, daha kolay atlatıyorlar ama bunlar bizim için ömür törpüsü.
Ada "kulağım ağrıyor" dediği anda babasının da benim de kulaklarımıza bir ağrı yerleşti. Ada'yla aynı yerde. Üstüne ben gerçekten paçayı virüslere kaptırdım bu sefer. Yatak döşek... 
Herkes okula başlanan ilk yılın böyle hastalık dolu olduğunu söylüyor ama ancak başına gelince anlıyor insan. Bizim mücadelemiz başladı. Vatana millete hayırlı olsun!
Bu süreçte Ada'nın doğduğu andan bu yana yanında olan doktoru Hilda Özkan'ın verdiği tavsiyeleri sizinle de paylaşmak istiyorum. Malum hasta olan çocuğu okula göndermek başka dert, göndermemek başka dert. Ada okulu çok sevdiğinden sabah okula gitmeyeceğini söylediğimde basbayağı üzülüyor. Zaten evde kaldığında yeterince iyi zaman geçiremiyor. Ben de gereksiz yere mi evde tutuyorum, ya da okula gitmesi tehlikeli mi diye endişeleniyordum. İşte çocuğu okula göndermeyeceğimiz haller:

  • İshal ya da sümüksü gaita
  • Son 24 saat içinde 2 veya fazla kusması olan çocuklar (enfeksiyon olmadığı düşünülse bile)
  • Yutkunurken zorlanma, ağızdan salya akması
  • Özellikle ağız burun çevresinde olmak üzere yüzde, ellerde sulu-kabuklu yaralar olması
  • Gözlerde kızarıklık ve çapaklanma
  • Ateş, huzursuzluk, aşırı ağlama, nefes almada güçlük gibi ciddi hastalık endişesi yaşatacak belirtiler

Ayrıca çocuk ateşlenmişse, ateş düştükten sonra en az 24 saat (bu süreçte hiç ateş düşürücü kullanılmamış olması kaydıyla) okula göndermemekte fayda var. Çocuğun şikayetlerinin olduğu ilk 2-3 gün de, hem çocuğun istirahat etmesi ve gözlenebilmesi, hem de bulaşıcılık riski nedeniyle, çocuğun okula gönderilmemesi gerekiyor.  
Onun dışında gönül rahatlığıyla gönderebiliyoruz çocuklarımızı okula. Zaten bütün dertler oyunla unutuluyor. Hepsi gece uyku saatinde depreşiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder