Kız çocuk, erkek çocuk ve kadınlar, erkekler

Ada ve arkadaşı Mane...
Aynı yere bakıp kim bilir ne farklı şeyler görüyorlar
Arkadaşlarımızla bir araya geldiğimizde, hele de herkesin çocuğu varsa, çoğunlukla çocuklarımızdan söz ediyoruz. Yanımızda çocuklar da varsa, o zaman başka bir konuya değinemiyoruz bile. Çocuğu olmayan arkadaşlarımız için mevzu giderek daha da sıkıcılaşıyor, eminim. Ama yapacak pek bir şey yok, bizim de gerçeğimiz bu işte. Bu tür ortamlarda çocuklara dair konularımızın başında ise kızlarla erkekler arasındaki kocaman farklar geliyor.
Kızların ne kadar hızlı "büyüdüğünü", erkeklerin ne kadar uzun süre "saf" kaldığını; kızların nasıl "becerikli" olup erkeklerin ne kadar "beceriksiz" olduğunu... Aralarında ciddi bir fark olduğu kesin tabii ama bunun bizim gözlemlediğimizin ötesinde bir açıklaması olmalı diye düşünüyordum. Mantıklı, bilimsel bir açıklama...  
Evet sevgili anne-babalar, kız çocuklar ile erkek çocukların gelişim süreci arasında çok ciddi farklar varmış. Örneğin kız çocukların küçük kasları, erkek çocuklara göre daha önce gelişiyormuş. Yani bizim beceriksizlik olarak nitelediğimiz durum, kesinlikle fizikselmiş. Dolayısıyla kız çocuklarının resim yapma, boyama, kesme vb yetenekleri erkek çocuklardan daha önce gelişirmiş. Ya da bize erkeklerin daha "yaramaz" olduğunu düşündürten şey, erkek çocukların kaba motor becerilerinin (gross motor skills) kızlara göre daha hızlı gelişmesiymiş. Yani erkek çocuklar kız çocuklara göre daha çabuk koşmaya, atlamaya ve zıplamaya başlarmış. Ve hatta erkek çocuklarının beyninde bu tarz hareketleri yaparken aldığı riskin yarattığı "mutluluk" hissi, kız çocuklara göre çok daha yüksekmiş. 
Kız çocuklarının "büyümüş de küçülmüş" olduğunu söyleyenlere de bir açıklamamız var hanımlar, beyler. Erkek çocuklar konuşmaya genellikle daha geç başlıyor ve uzunca bir süre kız çocuklara göre daha kısıtlı bir kelime dağarcığıyla konuşuyormuş. Kızlar ise erkeklere göre beden dilini okumaya daha erken başlıyormuş. Başkalarının duygularını beden dillerine bakarak anlama yetenekleri kız çocuklarda erkek çocuklardan çok daha önce başlıyormuş. Bu nedenle erkek çocuklara kitap okurken, onlarla çizgi film izlerken karakterlerin duygularını özellikle işaret etmekte büyük fayda varmış. 
Uzmanlar sebebinin fiziksel mi sosyal mi olduğunu kesinleştirememişler ama kız çocuklar erkek çocuklara göre tuvalet eğitimini de daha erken tamamlıyormuş. Hatta kız çocukların yataklarını erkek çocuklara göre daha az ıslattıkları belirtiliyor.
Uzun lafın kısası, kız çocuklar ile erkek çocuklar arasında var olan bu ciddi gelişim farklılıkları, sonrasında tanışacakları toplumsal cinsiyet farklılıklarıyla da birleşince kadınlar ile erkekleri birbirinden çok uzak iki farklı cins yapıyor. Ve bizler bu iki ayrı kutbun, evlilik kurumuyla bir arada yaşamasını, birbirini anlamasını, anlaşmasını bekliyoruz. Düşününce zor bile değil, imkansız kabul edebileceğimiz bu sistem nasıl kuruluyor ve sürdürülüyor? Onun da mantıklı/bilimsel bir açıklaması vardır elbet.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder