Çocukla Bozcaada süper!

Nisan sonunda deniz kenarında keyif
Ada'nın adını, Bozcaada sevgimiz nedeniyle vermiştik. Biz Bozcaada'yı çok sevdik. Ada'nın Ada'yla buluşması da bambaşka bir lezzet oldu bizim için. Eğer siz de çocukla Bozcaada gezisi yapmak isterseniz, işte size birkaç öneri:
Arabanızla gidin: Bozcaada, bildiğiniz adalara benzemez. Kocaman bir adadır. Bu nedenle arabasız gitmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Çocukla minibüs eziyeti yaşamayın.
Sezon dışı zamanları tercih edin: Bozcaada, ne yazık ki, son yıllarda pek favori mekanlardan oldu. Bu da sezonda Bozcaada'yı adım atılmaz kalabalıkta bir yere dönüştürüyor ki hele çocukla hiç istemeyiz. En iyisi Nisan - Haziran ve Eylül - Ekim dönemlerinde gidin.
Çiftliklerden birinde kalın: Bozcaada'da kalacak yer alternatifleri çok çeşitli. Merkezdeki eski Rum evlerinden dönüştürülen pansiyonlar bir harika. Her sabah pansiyon sahiplerinin elleriyle hazırladığı reçelleri, börekleri yemenin tadına doyulmaz. Ama çocukla gidecekseniz, bütün günü ada sokaklarında geçirmenize gerek bırakmayacak, çocuğun uyku saatlerinde sizin de keyif alacağınız yerler genellikle çiftlikler oluyor. Biz Aral Çiftliği'nde kalıyoruz. Çok da memnunuz. Çiftlikteki kuzular, keçiler, kazlar, tavus kuşları ve daha bir sürü hayvanlar çocuklar için muhteşem. Yemekler güzel. Ortam temiz ve sizi sıkıştıran hiçbir şey yok. Aslında Bozcaada'da gün daha uzun adeta. Onu da başka bir zaman yazarım. 
Ayazma tek plaj değil: Bozcaada'da denize girecekseniz çok şanslısınız. Çünkü bir sürü alternatif var. Herkesin bildiği, adanın tek kum plajı Ayazma elbette çok güzel. Çocuğunuz kumla oynasın istiyorsanız kesinlikle tercih etmelisiniz. Adanın şemsiyeli şezlonglu plajı olarak da Ayazma listemizin en başında geliyor. Tabii biz adaya Ada'dan önce çok gittiğimizden hiçbir zaman Ayazma'yı tercih etmedik. Habbele başta olmak üzere taşlık ama Ayazma'dan çok daha berrak suyu olan koyları tercih ettik. Hatta Köpük'le gittiğimiz iki seferde de girişinde araba için uygun bir yolu bile olmayan bir koydan denize girmiştik ve çok eğlenmiştik. Hatta o koyun adını da Köpük Bey Koyu ilan etmiştik. 
Balık, keçi peyniri ve domates reçeli yiyin: Adada balığın türlü çeşitleri var. Sadece balık da değil tabii, deniz ürünlerinin en güzel versiyonları orada yenebilir. Neredeyse bütün lokantalarında da aynı kalitede yemek yiyebilirsiniz. tek kusuru, sezonu kısa olduğundan Bozcaada'nın esnafı hesabı biraz abartabiliyor. Dikkat edersiniz artık. Kahvaltıda ise keçi peyniri ile domates reçeli yememezlik etmeyin sakın. Kesinlikle bayılacaksınız. Domatesin reçeli düşüncesi insanı baştan biraz rahatsız etse de, tadı muhteşem.
Rüzgar güllerini izleyin: Adada rüzgar enerjisi üreten bir santral var. Dev rüzgar güllerini izlemek tüm çocukları büyülüyor. Çevreciliğin temelini orada atabilir, çocuklarınıza elektrik kullanırken dikkat etmeleri ve gereksiz yanan ışıkları söndürmeleri gerektiğini burada anlatabilirsiniz. 
Rüzgara dikkat: Bozcaada'nın havası genellikle rüzgarlıdır. Yazın en sıcak dönemlerinde bile esintiye hazırlıklı olmanızda fayda var. Çocukları hasta etmek istemeyiz. 
Bozcaada'ya cumayı ya da pazartesiyi bağladığınız bir "uzun haftasonu" için gidebileceğiniz gibi, yazın bir haftalık tatil için de gidebilirsiniz. Bu sürelerde çocuğunuzla iyi zaman geçireceğinize emin olabilirsiniz. Adada gün şehirdekinden daha uzun sürüyor ve eğlenceniz hiç bitmiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder