Oto koltuğu hakkında notlar

Ada park halindeki arabayı çok iyi kullanır
Zaman zaman duyuyorum: "Bizim oğlan/kız dünyada oturmuyor araba koltuğuna, illa öne oturacak." Bir çocuk, henüz daha el kadarken arabanın ön koltuğuna oturmayı nasıl isteyebilir? Daha doğrusu, orada oturabileceğini nereden bilir? Tabii ki annesi ya da babasından öğrenmiştir. Bir kez olsun arabada ön koltuğa oturarak seyahat edebilen çocuk, bir sonraki sefere arkada kendi koltuğunda oturmayı elbette istemeyecektir. Çünkü ön koltuğun manzarası arkada yok. Ama ön koltuktaki risk, tahmin edebileceğimizin çok çok üzerinde. Herkesin çocuğunu çok sevdiği, onun istek ve mutluluğunu önemsediği bir gerçek. Ama sevgimizi gösterirken aklımızın çok ötesine geçmememiz gerekiyor.
Ada arabayla seyahat etmeyi çok sevdiği, şehir dışında oturduğumuz ve bu konuyu çok önemsediğimiz için oto koltuğu konusunda dikkat etmemiz gerekenler üzerine kısa birkaç not paylaşmak istiyorum.  

İlk oto koltuğu: Öncelikle çocuk doğumdan sonra hastaneden çıkarken bile oto koltuğunda oturtulmalı. "Henüz çok küçük, oturamaz" demek kocaman bir hata. İlk koltuklar, genellikle maksimum 9 kg aralığında bebekler için özel olarak tasarlanmış oluyor. Bu koltuklar aracın içinde ters/yönü aracın tamponuna doğru olarak konumlandırılıyor. Bebeklerin başları boyunlarının taşıması için büyük olduğundan, başka bir deyişle boyunları güçsüz olduğundan ters yönde oturarak seyahat yaptıklarında güvenli oluyor. Burada en önemli konu, öncelikle koltuğun araçta sağlam durmasının sağlanması ve bebeğin koltukta sabitlenmesi için gerekli şekilde bağlanması. Araç seyir halindeyken çocuk ağlarsa bile kucağınıza almamalısınız. Eğer bebeği koltuktan kaldıracaksanız mutlaka aracı uygun bir yerde durdurmalısınız. Unutmayın, aracı kullanan kişi bebeğin ağlamasından dolayı bir stres yaşayacağından, çocuğun koltuktan çıkarılması güvenli olmayacaktır. 

İkinci oto koltuğu: İkinci koltuklar araçta düz konumlandırılıyor. Dolayısıyla düz yönlü koltuğa geçiş yaptığınızda bebeğinizin boynunun nispeten güçlendiğini düşünüyor olmalısınız. 9 kg'dan sonra genellikle ikinci koltuğa geçiş yapılmış oluyor. İkinci koltukta iki alternatif bulunuyor: Biri isofix adı verilen ve koltuğu otomobilin şasisine bağlayan bir sistem; diğeri emniyet kemeriyle sağlamlaştırılan sistem. Aralarında ciddi bir fiyat farkı olmasına rağmen güvenlik açığı bu oranda olmadığından ikisinden birini tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan koltuğun kademeli olarak yatabiliyor olması ve çocuğu doğru bağlamanız. Bu detayları alışveriş yapacağınız yerlerdeki görevlilerden öğrenebilirsiniz.

Üçüncü ve son oto koltuğu: Genellikle ikinci oto koltuklarının taşıma kapasitesi maksimum 16 kg oluyor. Bu tür koltukların isofix'li olmayanlarını emniyet kemeriyle ayrıca tutturma şansı yok. Dolayısıyla aracınızın isofix'inin olması iyi olur. Tavsiyem, oto koltuğunuzun arkalığının çıkarılabilir olmasını talep etmeniz. Böylece oto koltuğuna ihtiyaç duyduğunuz sürece aynı koltukla devam edebilirsiniz. Dolayısıyla çocuğunuzun son koltuğu bu olur. Yoksa bundan sonra bir de arkası olmayan ve sadece alttan boyunu yükselten bir aparat daha satın almanız gerekir.
Bu üçüncü koltuklar, pek yatmıyor. Dolayısıyla uyuyacakları zaman için küçük bir boyun desteği gerekiyor. Biz MotherCare'de bir tane bulduk. Çok da beğeniyoruz. Adını Ada "farecik" koydu. Klasik boyun desteklerinin çocuklar için olanları da var tabii; hangi türü tercih ederseniz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder