Yarış keyfi

Ada'nın araba sevdasının anne ve babasının sevdasının paraleli olduğunu anlamış bulunuyoruz. Geçtiğimiz haftasonu V2 Challenge yarışlarını izlemek için Göktürk'ten kalktık ve Körfez Pisti'ne gittik. Volkan Işık Akademisi'nde eğitim alan Taylan Abimizin performansını izlemek bahane, yarış arabalarının sesi şahaneydi. Ada'ya Selin Ablamız harika bir yarış pilotu tulumu hediye etmişti. O sabah Ada en "cool" kıyafeti olan bu kırmızı tulumu giydi ve düştü yollara. Nasıl bir keyif size anlatamam. Tabii, sadece Ada değil, hepimiz için. Yol boyunca etraftaki araçlardan söz ettik, izleyeceğimiz yarışta neler olacağını değerlendirdik. Körfez Pisti'ne ulaştığımızdaysa kendimizi yarış arabalarının yanına ışınladık.

Muhteşem! Ada yarış arabasının içine oturdu, direksiyonunu çevirdi. Nasıl bir havalardaydı sormayın. Derken babasıyla zaten niyetli olduğumuz bir konuda kesin kararımızı aldık. Ada'yı yaşı geldiğinde Karting ile tanıştıracağız. Bilenler bilir, yarış sadece hız tutkusuna yanıt vermez. Kondisyon, koordinasyon, konsantrasyon, disiplin, eğitim... Öte yandan otomobil kullanmak şakaya gelmez. Her ne kadar Türkiye'de gaz pedalına ayağı yetişen herkes araç kullanıyorsa da iyi şoförün farkı fark edilir. Bizim niyetimiz de oğlumuzu karting ile yetiştirmek ve eğer kendisi de isterse sonraki otomobil sevdasında onu desteklemek... Böylece delikanlılık heyecanı döneminde "gazını" pistlerde atar da yollarda güvenli bir şoför olur. İnşallah. 

Bu arada bir küçük araştırma yaptım ve anladığım kadarıyla çocuklar Karting'e çok erken başladıklarında, korku ve endişe algıları olgunlaşmamış olduğundan tehlikeli olabiliyor.  Kendisi de go kart ile başlamış ve şu anda profesyonel bir yarışçı bize başlamak için uygun yaşın 7-8 olduğunu söyledi. Dolayısıyla bizim önümüzde daha uzun bir zaman var bu işe ciddiyetle girişmek için.Ayrıca bugün öğrendiklerim gösteriyor ki, 3-4 yaşlarındaki çocukların da kabul edildiği öyle herhangi bir karting pistine de çocuğumu götürmemeliyim. Mekanın şartları çok önemli. Her türlü güvenlik önleminin hem mekan hem de sürücü tarafında alınmış olması gerekiyor. Risk büyük.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder