"Köpüklü şap şap yapalım mı?"

Çocukları evde eğlendirmek kolay değil. Hem öğrensinler, hem eğlensinler, hem gelişsinler, hem yorulup güzel uyusunlar, hem bolca kahkaha atsınlar... Biz tüm bu hedeflere giden yolda köpüklü banyo alternatifimizi sık sık değerlendiriyoruz. Ada'nın deyimiyle "köpüklü şap şap" ailecek ev sevdiğimiz etkinliklerimizden biri.
Küveti sıcak suyla dolduruyoruz, içine bol köpük yapacak sabun ya da şampuanlar döküyoruz, oyuncaklar da cabası... Ada suyu sıçratmaya, oyuncaklarıyla oynamaya, suyu bir doldurup bir boşaltmaya bayılıyor. Eğer köpüklü banyonun çocuğunuzun çok ilgisini çekmediğini düşünüyorsanız, suya bir kaç damla gıda boyası da damlatabilirsiniz. Masmavi ya da yemyeşil bir suyu belki daha çekici bulacaktır. Kırmızı, çok gerilim filmi izlemiş bir insan olarak bu noktada beni biraz ürpertiyor doğrusu.
Bebekken de Ada'nın banyosunu su dolu bir küvette yaptırıyorduk. Her akşam mutlaka banyoya girer, bir akşam şampuanlı, bir aksam sadace suyla yıkanırdı. Kesinlikle çok daha rahat uyumasını sağladığına inanıyorum. Öte yandan ritüeller de önemli tabii. Uyku saati geldiğini hatırlatan bir dizi ritüelimizden biri de banyo oluyordu. Uzun zaman önce buna diş fırçalamayı da ekledik. Dolayısıyla "haydi yatağa" dediğimizde aslında henüz yatağa girmeye en az yarım saat olduğunu Ada da biliyor. Bu süreci keyifle karşıladığından sonunda geleceği nokta için genellikle büyük sorun çıkarmıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder