Doktorla imtihanımız

Ada sık hastalanan bir çocuk değil. Neyse ki... Yoksa çocukların değil hastalanması, gözlerinin ucundaki ufacık bir mutsuzluk işareti hepimizi yerle bir edebiliyor. 2,5 yaş rutin kontrolü için dün doktorumuzun yolunu tuttuk. Bir önceki günden başladık Ada'ya doktorda olacakları anlatmaya. Arabaya binecektik, Hilda'ya gidecektik, orada oyuncaklar olacaktı, Hilda Ada'nın sırtına, göğsüne bakacaktı ve belki de aşı yapacaktı.
Aşının tam olarak ne olduğunu bilmemesine rağmen, "belki aşı yapar" dememden bunun tatsız bir şey olduğunu tahmin etmiş olmalı ki "yapmasııııın" diye yanıt verdi hep bana. Ama doktora gittiğimizde hiç sorun çıkarmadı. Doktorun tüm yaptıklarına izin verdi, uslu uslu aşısını da oldu. Böyle zamanlarda Ada'nın sakin bir çocuk olmasına şükrediyorum. Ama bundaki katkımızı da yadsıyamayacağım. Çünkü Ada'yla, daha kendisi "agu" derken bile ciddi ciddi konuşuyorduk biz. Hep konuşarak anlaştık. Bizi dinlemeye çok alışık Ada. Tabii hiç de yalan söylemedik. Hiç kandırmadık. Steteskopun ucu soğuk gelecek, aşıyı yapınca acıyacak, gözüne damla damlatılınca yakacak... Bu nedenle de "acımayacak" dediğimde bunun doğru olduğunu biliyor Ada. Bu da onu sakinleştiriyor. 
Gözüne damla damlatma konusu da şu: Dün Hilda'dan ayrılınca 2,5 yaş göz kontrolü için de ayrıca bir doktora gittik. Çocuk bölümündeki oyuncaklara bayıldı Ada. Ön tetkik sırasında çenesini kocaman insanların yaptığı gibi doğru yere dayayıp elleriyle de makineyi bir tutuşu vardı ki sormayın. Yine paşa paşa muayenesini oldu. Derken damla sırası geldi ve tabii gözünün yanması onu huzursuz etti. Ondan sonraki muayenede biraz huzursuz oldu. Acıktığı ve uykusunun geldiği saate rastlaması da cabası tabii. Neyse ki bütün bu stresli sürecin sonunda güzel bir döner-ayran ziyafeti çekti de keyfi yerine geldi canım oğlumun.

Bu arada bir not... Dünya Göz Hastanesi'nin çocuk kısmındaki herkes çok tatlı. Ada'yla çok yakından ilgilendiler, çıkışa kadar bize eşlik ettiler. Hatta bir ara Ada'yla oyun alanında oradaki ablalardan biri oynadı. Tabii kendilerini sadece kontrollerde görmeyi diliyoruz. Umarım bir sorunumuz olmaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder