İlk tiyatro oyunu: Oyuncaklar

Bir süredir Ada'yı bir gösteriye, tiyatroya götürmeyi düşünüyorduk. Araştırmalarımızın sonunda Ada'nın yaşına uygun olabilecek oyunları tespit ettik. Ve geçtiğimiz cumartesi, Tiyatro Alkış'ın sahnelediği Oyuncaklar adlı oyunu izlemek için Akatlar Kültür Merkezi'ne gittik. Oyun öncesi Ada'yı izleyeceği oyuna hazırladık. Biz oturacağız, sahnede perde olacak, açılınca birileri orada bir şeyler anlatacak, renkli kıyafetleri olacak... Ada sabah uyandığında "tiyatro" diyebiliyordu mesela. Akatlar Kültür Merkezi sıcak bir mekan. Kapıdaki güvenlik görevlisi bile gözleriyle okşuyor çocukları. Oyunun başlamasına 10 dakika kala içeri girdik. Ada'yı sahneye alıştırmaya çalıştık. 


Derken oyun başladı: Harika! Bozuk bir oyuncak robot, tekerleği kırık bir oyuncak araba, çalışamayan bir saat ve şarkı söyleyemeyen oyuncak bebeği kurtaran bir uğur böceğinin hikayesi Ada'yı resmen büyüledi. Çok güzel zaman geçirdik. Bir arayla birlikte toplan 1,5 saatlik bir gösteri izledik. Hiç sıkılmadı Ada. Gözünü kırpmadan izledi. Çıkarken "bir daha gelelim mi" diye sordum. "Evet" dedi. Eh bundan sonra tüm çocuk oyunlarına gitmek bize ödev oldu.
Bu arada her çocuk oyunu Ada'ya uygun olamayabiliyor. Pek çok oyunun bilgisinde hitap ettiği yaş aralığı da belirtiliyor. Bizim bir sonraki hedefimiz, Şehir Tiyatroları'nın sahnelediği "Boncuk". Bizimle gelmek isteyen var mı?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder