Bazı Onemli Bilgiler: İlk alışveriş listesi

Sürekli soruluyor bu soru. Zaten insanın en tedirgin, en ne olacağını bilmediği dönem olduğundan doğum öncesi sendromu yaşayanların işini kolaylaştırmak adına bir alışveriş listesi paylaşıyorum. Bu listeyi Ada'nın doğumundan önce oluşturmuştum ama şimdi kullandıklarımız ve kullanmadıklarımızı değerlendirip güncelledim. İşte size mutlaka olması gerekenleri içeren bir alışveriş listesi:


1. Puset: Mutlaka çocuğun düz yatabileceği bir aparatı olmalı ya da 180 derece yatabilmeli. İlk aylarda uzun süre oturur pozisyonda kullanmak istemeyeceksiniz. Hafif olması da çok önemli bir özellik. Gerisi laf-ı güzaf. Bu arada biz puseti evde beşik niyetine kullanmış, ilk bir ay Ada'yı odamızda pusette yatırmıştık. Tabii arabaya hastaneden çıkış da dahil olmak üzere, her zaman özel koltuğunda bindirilmeli bebekler. Bebeğin yüzü arabanın arkasına bakacak şekilde oturtulmalı ve bebek ne yaparsa yapsın, araba sürüş halindeyken asla kucağa alınmamalı.
2. Yatak ve yatak odası: Yatağın mümkün olduğunca boyasız olmasını öneriyor uzmanlar. Ne yazık ki bizimki böyle olmadı ama siz dikkat edin isterseniz. Bence yatağın makbul olanı trabzanı en sona kadar indirilebileni ve yükseklik ayarı yapılabileni. İlk aylarda yataktan bebeği eğilip almanızı kesinlikle kolaylaştırır. Yatağın yanı sıra bol çekmeceli bir şifonyere ve mümkünse bir de askılı dolaba ihtiyacınız olacak. Mümkün olduğunca uzun yıllar kullanılması için olabildiğince sade dekoru tercih edebilirsiniz. Yatağın içine kenar koruması tekstil ürünleri almanızı ve çarşafını ise mutlaka lastikli tercih etmenizi öneriyorum.
3. Banyo malzemeleri: Her yerde renk renk boy boy küvetler var. Hatta katlanabilen versiyonlarına bile rastladım. Tercihinize göre birini seçersiniz. Ancak fileyi mutlaka alın. Bebeği fileye yatırıp tek başınıza bile rahatlıkla yıkayabilirsiniz o zaman. Şampuanımızı organik ürünlerden seçmiştim. Bir de her gün yıkadığımda şampuan yapmayayım diye küvetini suyla doldurduktan sonra Euphia'nın portakal yağından damlatıyordum. Kokusu bir harika. Başına su dökmek için yanı yumuşak plastik olan kupaları öneririm. İsterseniz kulakları koruyan siperli bantlar da var. Organik sünger de iyi olur. En azından ilk birkaç ay için tercih edilebilir. Havlusunu Kidomino'dan almıştım. Üstüne de Ada yazdırmıştım. Harika bir havlu. Organik havluları da öneriyorum ayrıca. 
4. Sterilizasyon cihazı: Ben hiç kullanmadım. Bir kere bile... Eski usul, tüm biberonları sıcak suyla kaynattım. İçim rahattı, üstelik hiç mikrobik bir sorun yaşamadık. Ama bunu daha pratik bulanlar olabilir. O zaman alınmasında fayda var. Bazı cihazların buharda sebze pişiren aparatları da oluyor. Onları tavsiye ederim o zaman.   
5. Göğüs pompası: Benim hikayemde emzirmek bir kabus olduğundan pompayı çok önemli kabul ediyorum. Hastanedeki ilk günler de dahil olmak üzere ne zaman pompaya ihtiyaç duyacağınızı bilemezsiniz. Pompayı alırken eliniz değerse süt saklama kaplarından da alın derim. Fazla sütünüzü derin dondurucuda saklamanız çok iyi olacaktır. Bunun için de özel hazırlanmış kaplar satılıyor. Derin dondurucuya koyarken üstüne tarih yazmayı ihmal etmeyeceğinize söz verin ama. Malum, derin dondurucu da olsa bir son kullanma tarihi olacak sütlerin.
6. Tırnak makası ve saç fırçası: Bu konuda tek dikkat edilmesi gereken tırnak makasının çıt çıt makas olması ve sizin tutacağınız bölümün ekstra uzun olması... 
7. Zeytinyağı: Nemlendiriciye gerek yok. Bir kap zeytinyağını bebeğinizin her yerine sürebilirsiniz. Zeytinyağı sihirli bir şey. Poposunda pişik oluşmasını engellemek için bezini her değiştirdiğinizde de mutlaka sürün.  
8. Tülbent: Tülbent bulamazsanız Mother Care'de satılan çok ince bezler var. Onları da kullanabilirsiniz. Yıkadığınızda kurulamak, pusette üstünü, hatta yüzünü örtmek gibi bir sürü nedenle kullanılabiliyor. Olmazsa olmaz. 
9. Emzik: Ben emziğe sarılan ve umduğunu bulan annelerdenim. Bu nedenle bebek eve geldiğinde evde bir emzik bulunmasında bence fayda var. Ne zaman ihtiyacınız olacağı belli olmaz. Ada 20 günlükken emzikle tanıştı. Emzik onun iştahını, sürekli emme ihtiyacını bastırdı. Uykuya daha rahat geçti. Daha iki yaşında bile değilken ise bir anda emziğini çöpe atıp hayatından çıkardı. Dolayısıyla çok da korkmayın derim. Damaklı ya da damaksız olması da aslında çocuğun tercihi ama biz kauçuk ve damaklı emzik kullanmıştık. 
10. Biberon: Ben çok emzirememiş bir anne olduğumdan Ada biberona hızlı geçiş yapmıştı. Bu nedenle ilk alışveriş listemizde biberon olması faydalı olmuştu. Siz de ne zaman alacaksanız, herkesin bildiği gibi, cam biberonu tercih edin derim.    
11. Bez: Öyle bebek doğmadan eve bez stoğu yapmanızın hiç anlamı yok. Bebeğin kaç kilo doğacağı, hangi marka beze alerjisi olacağı vs asla bilemezsiniz çünkü. Bence sadece bir paket yeni doğanla idare edersiniz. Nasılsa bez artık her yerde satılıyor. Gerektikçe alırsınız.
12. Kıyafet: Body hayati bir ürün. Yaz kış her zaman giyilmesinde bence fayda var. Üstüne mevsime göre ne isterseniz giydirirsiniz. Bunlar da hediye olarak bolca geldiğinden ve bebekler çok hızlı büyüdüğünden çok fazla almanıza gerek yok.
Umarım bu liste işinize yarar. Sağlıcakla...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder