Sihirli anlar: Sırt kaşımak

Çocuk, anne - babasının yansımasıdır. Hepimiz ailelerimizin birer uzantısıyız. Annemiz gibi anne, babamız gibi baba, kardeşimiz gibi kardeşiz. Aradaki farklar küçük nüanslar olmaktan öteye gitmeyecek bazı renkler sadece. Yoksa insanlık hamurumuzun hammaddesi aynı. Çocuklar sadece bizim genlerimizi taşıdığından değil, bizi taklit ettiklerinden de bize çok benziyorlar. Bu benzerleriklerin iyi yönlerimizle olmasını sağlamak için tek yapabileceğimiz ise kötü yanlarımızı tamamen ortadan kaldırmak. Yoksa -mış gibi yapmak çocukların gerçeği görmesine engel olmuyor. Aksine inandırıcılığımızı sorgulatıyor. 
Sırt kaşımak diye yola çıkıp nerelere geldik. En iyisi kendi konumuza geri dönelim: Ada oğlumuz sırtını kaşıtmaya bağımlı oldu. Tıpkı benim gibi...


En yakın arkadaşı Ceren
Sırt kaşımak bizim ailemizin geleneğidir. Küçüklüğümden beri keyifli bir andır benim için sırtımı kaşıtmak. Ada'ya da bunu aynen öğrettim ve onun sırtını kaşıya kaşıya, sırtını kaşıtmaktan keyif alan bir çocuk haline getirdim. Öyle ki Ada artık gece uykuya dalmadan önce bana uzun uzun sırtını kaşıtıyor. Canı sıkıldığında, yorulduğunda, keyfi kaçtığında bana ya da babasına uzun uzun sarılıyor. Biz de yumuşak yumuşak sırtını kaşıyoruz oğlumuzun. 

Dokunmak, sarılmak çok güzel. Birbirimize iyi elektriğimizi aktarıyoruz. Birbirimizi sevdiğimizi gösteriyoruz. Çocuğumuzun güven duygusunu destekliyoruz. Evdeki dört ayaklılarla da ilişkimiz aynı. Kucağımızda guruldayan kedilerimiz, sarılıp yattığımız, elimizi, yüzümüzü yalayan Köpüğümüz... Ada da aynı ilişkiyi bizden gördüğü gibi kuruyor onlarla. Moskado'nun yatar pozisyonunu yakaladığında ona kocaman sarılıyor, hatta bazen canını yakmasından endişe edip uyarıyoruz. Köpük'le bizim yatağımızda debelenmeye bayılıyor. Ada'nın Hoppa adını verdiği oyunumuz harika... Hepimiz yatağa çıkıyoruz, Ada ve Köpük oradan oraya zıplıyor, itişiyor, biz de yakaladığımızı gıdıklıyoruz. 

Baba-oğul araba takibinde
Tabii bu süreçlerin hepsi aslında bir ilişki, hepsi bir alışveriş. Ada'yla olan ilişkimiz her geçen gün daha da güçleniyor. Bizden ayrılmaya, kendi başına kalarak hayatına devam edeceği anlara hazırlanması için bu duyguları yoğun olarak ona vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Şimdilik sadece arkadaşlarıyla yan odada oynamak için yanımızdan ayrılıyorsa da önemli olan yanında olmadığımız zamanlarda "sırtını kaşıtmak" istediğinde gideceği kişileri biliyor olması. Bu büyük bir güven demek. Bundan onu mahrum etmeye niyetimiz de isteğimiz de yok. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder