Oğlunu mutfağa sok, geleceği kurtar

Ada 23 aylık
Tüm kadınlar eşlerinin yeterince evle ilgilenmemesinden, dağınık olmasından, yemek yapmamasından şikayet eder. Gerçekten de genellikle erkekler ev işlerini yapmak konusunda istekli olsalar bile yeteneksizdir. Çünkü evleninceye dek bir kez olsun gerçekten bir evin sorumluluğunu duymamışlardır. Tabii hiç yalnız yaşamamışlarsa... 

Bana kalırsa insan olmanın en temel gerekliliği hayatta karşısına çıkan her şeyle başedebilmesidir. Kadın ya da erkek olmak fark etmez, herkesin kendi karnını doyurabilmesi, temizlik ve hijyenle ilgili bir algısının olması ve bunu sağlayabilmesi şarttır. Tıpkı az ya da çok para kazanabilmek gibi, herkesten beklenen genel kapasiteye bunlar da dahil edilmeli. Bunlara sahip olmayan erkeklerdeki sorunun temelinde ise aşırı korumacı annelerin yattığına inanıyorum. Kız çocuklara yemek yapmaları için eğitim veren annenin, erkek çocuğunun yumurta bile kırmasına izin vermemesi hayatın temeline dinamit koymak gibi bir şey. İşte bu nedenle Ada mutfağa şimdiden giriyor. 
Bizim evde yemek yapmak keyiftir. Hele balık akşamları, babayla tartışma konumuz balığı kimin hazırlayacağı bile olur. Yanlış anlaşılmasın, ikimiz de yapmak isteriz de ondan... Böyle bir evde büyüyen çocuğun da bunun uzağında kalması düşünülemez tabii. Ada da bizimle birlikte mutfakta olmayı çok seviyor. Mikserle kek çırpmak, hamurlarla oynamak, hatta salata yapmak Ada için büyük zevk. 

Dün de böyle günlerden biriydi. Ada çıktı mutfak sandalyesinin üstüne ve kendi salatasını yaptı. Arada kestiği parçaların tadına baktı. Elbette onun oynadığı marullar yenilebilecek olmaktan çok uzak bir hale geldi ama sorun o değil. Mesele Ada'nın mutfakta rol alması... 
Bu arada Ada yürürken elinde bir şey taşıyabildiği günden bu yana sofra kurmak ve kaldırmak konusunda da görev alıyor. Tuzluk ve biberlik, ketçap ve mayonez, nihale gibi düşse de kırılmayacak her türlü malzemeyi Ada taşıyor. Bu da büyük bir görev kendisi için. Zaten Ada olmazsa sofra kurmanın bizim için ne kadar zor olacağını anlatıyoruz hep ona. Gurur duyuyor.
Bu arada dört ayaklılar ne mi yapıyor? Kedilerin umurunda değil ama Köpük masa hazırlanıyorsa masanın başında nöbet bekliyor, toplanıyorsa bizimle birlikte gidip geliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder