Lazımlıkla büyük buluşma

Bezden kaçanlara dikkat
Ada dün akşam "kaka" dedi. Ben de "Tut oğlum" dedim. Koşa koşa lazımlığa gittik ve Ada lazımlığa kaka yaptı!! Doğum gününe iki gün kala Ada bu işi çözmeye başladı.

Ne korkunç bir giriş yaptım değil mi? Ama çocuğu olanlar bilir. Kaka, çiş ve pırt çok önemlidir bizim hayatımızda. Büyüklerin hayatındaki gibi çekinmek, gerçeği türlü süslü kelimelerle gizlemek yoktur bizde. Kaka yapılması gerekir, pırt önemlidir.

Biz Ada'ya tuvalet eğitimi vermedik. Sadece bu yukarıda bahsettiğim kelimelerle bilincini yükseltmeye çalıştık. Okuduğum her kaynak ve doktorumuz, çocukların kas gelişimi yeterli olgunluğa gelmeden lazımlıkla tanıştırmanın ileriki hayatlarında onları çok olumsuz etkileyebileceğini söylüyor. Zaten tembel bir anne olarak, Ada'nın bezli hayatından son derece memnunum laf aramızda. Bezi bıraktığında olur olmaz yerlerde tuvalet aramak zorunda kalmak benim  kabusum olabilir örneğin. 

Tuvalet eğitimi vermedik ama araba şeklinde çok güzel bir lazımlığı bir kaç ay önce eve aldık. Ada'ya onun ne işe yaradığını anlattık. Zaten bizi gözleyerek de epey bir fikir sahibi olmuştu tuvalet konusunda. Ve dün akşam kendiliğinden yukarıda bahsettiğim büyük olay oldu. Ada lazımlığa kaka yaptı. Tabii bizde bir nümayiş, bir feveran, alkışlar, şarkılar, kutlamalar... Ada eminim çok şaşırmıştır. Ama önümüzdeki günlerde bu keyfi yeniden tatmak isteyeceğine eminim. Zaten kim bu kadar alkışa hayır diyebilir ki...

Uzun lafın kısası, çocuğa tuvalet eğitimi vermek için kendinizi de onu da zorlamayın. Zamanı geldiğinde kendi kendine bezine veda edecektir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder