Moskado gitti, geldi

Moskado’nun ailemize girmesi, aslında talihsiz bir olayla oldu. Bahçemizde baktığımız kedilerden biriyken 20 günlük yok oluşun ardından bir akşam bahçemize geldi ki tüm bacakları kırılmış sandık. Yürüyemiyor, adeta yuvarlanıyordu, sürünüyordu. Hemen alıp veterinere götürdük. Anlaşıldı ki ya çok büyük bir darbe almış (öyleyse yapanın elleri kırılsın) ya da bir yere sıkışıp kalmış. O kadar gün boyunca yemek yiyemediği ve su içemediği için de ciddi bir kas sorunu yaşıyordu. Dişlerinden birkaçı çürümüştü. Yaklaşık bir ay klinikte tedavi gördü. Sonrasında da evimize aldık ve onu yeniden sokağa bırakmaya gönlümüz elvermediğinden sahiplendik.

Ama iyileştikten ve havalar ısındıktan sonra Moskado’yu evde tutmak zorlaşmaya başladı. Pencerenin önünde diğer kedilere bakıp ağlamalar, enerji bolluğundan Yoda’ya, Köpük’e ve bize sataşmalar, salondaki bitkilerin topraklarını eşeleyip yere dökmeler... Bu durumdan en büyük faydayı Ada sağladı tabii. Moskado’yla sadece Ada’nın enerjisi aşık atabilir ne de olsa. Ama onların oyunlarında da Moskado fazlaca zarar görmeye başlamıştı ki sonunda Didi dayanamayıp Moskado’nun bahçeye çıkmasına izin vermeye başladı. Bir saatliğine dolaşmasına izin veriyor, sonra içeri alıyordu.

Ancak geçen hafta tam beş günlüğüne yok oldu Moskado. Hepimiz birbirimizden sakladık ama yine başına kötü bir şey geldiğinden ölesiye korktuk. Evde olduğumuz her dakika camdan dışarıya baktık, Moskado’ya benzeyen her kedi için yerimizde zıpladık ama o beş gün boyunca hep endişeyle yattık. Ve sonunda beklenen oldu. Neyse ki Moskadomuz sağ salim eve döndü. Biraz yorgun, biraz da dayak yemiş gibiydi ama çabuk toparladı. Yoda’yla didişmeye başladı bile.

Havalar ısındığında ve biz de bahçede oturmaya başladığımızda Moskado yine dolaşmaya çıkacak. O dönemde Yoda gibi biraz dolaşıp yine dizimizin dibinde olmasını istiyoruz tabii. Umarım bunu sağlayabiliriz de endişeli bir yaz geçirmek zorunda kalmayız. Bakalım bizi neler bekliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder