Dört ayaklıların tüy dökme mevsimi

Ada’nın doğumundan önce de, sonra da dört ayaklılarımızın tüyleriyle çok da dertlenmedik. Böyle kocaman bir aile olunca, mutlaka bazı zorluklar, mücadele edilmesi gereken sorunlar oluyor. Köpük’ün ve özellikle Moskado’nun tüyleri de işte bunlardan biri. Özellikle de ilkbahar aylarında elektrik süpürgesi seansının üzerinden iki saat geçtiğinde evde bir Teksas havası hakim oluveriyor.

Koridorun bir ucundan ötekine uçuşan tüy yumakları bizim için sıradan bir resim. Ama tabii bir misafir gelecek olduğunda, ya da aniden kapı çaldığında hepimizi strese sokmuyor değil. Başka bir deyişle, evdeki tüyler sadece 19. ayak eve geldiğinde dert oluyor.

Aslında bunun için de bazı önlemlerimiz var. Hızlı tüy toplayan İkea bantları ya da bir çeşit fırça gibi koltuk üstünden tüy toplayan aletimiz imdada yetişiyor. Misafirlerimizi yolcularken de ellerimizle üstlerindeki tüyleri topluyor, onları alıştıkları gibi evlerine gönderiyoruz.

Öte yandan Köpük’ü sık sık taramak çok işe yarıyor. Köpeklerin tüylerini az dökülsün diye kestirenler var ama biz hiçbir zaman bunu istemedik. Öncelikle bu tüyler doğalarında var ve onları kışın soğuktan korudukları gibi, yazın da sıcaktan koruyor. Yani biz insanlara has olan “tüyleri kesilince serinler” duygusu aslında çok ama çok yanlış. Bir de tüyleri kesilen hayvanlar psikolojik olarak ciddi bir travma da geçirebiliyor. Traştan sonra günlerce masa altından çıkmayan, kendisine yaklaşanlara hırlayan ya da sürekli ağlayan çok hayvan gördük/duyduk. Dolayısıyla bol bol taramaktan başka elimizden bir şey gelmeyeceğini kabul ettik.

Evde çocuğumuz ve köpeğimiz var dediğimiz hemen herkes; “tüyler çocuğa dokunmuyor mu” diye soruyor. Tüylerin insana zararlı olduğu öylesine yaygın bir kanı ki... Oysa gerçekten dokunmuyor. Dört ayaklı çocuklarımız aşılı, iyi besleniyor, bakımlı. Ada da bağışıklık sistemi güçlü, hayvanlarla yaşamaya alışmış ve daha beşikteyken ağzındaki tüyü çıkarmayı öğrenmiş bir çocuk. Dolayısıyla tüyden yana bir derdimiz yok bizim. Tamam, herkesten biraz daha fazla temizlik yapılyor ve buna rağmen herkesin evinden daha pis görünüyor bizim evimiz ama biz bu halimizden memnunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder