Banyo saati büyük keyif

Ada 10 aylık
Bizim evde banyo zamanı keyif zamanıdır. Ada’nın banyodan, hatta sudan korkan bir çocuk olmasından hep endişe etmiştim. Neyse ki öyle olmadı. Çocukların annelerinin duygularını hissettikleri bir gerçek. Benim Ada’yı yıkayarak sakinleştireceğime inancım Ada’ya da geçti demek.

Pek çok yerde bebeklerin ilk banyolarının çok önemli olduğunu okumuştum. Suyun sıcaklığının, onu tedirgin etmeden ve siz de tedirgin olmadan suya sokmanın, suda eğlenceli zaman geçirmesi için bebeğe zaman tanımanın önemini öğrenmiştim. (Bununla ilgili bazı linkleri anasayfanın sağ bloğunda bulabilirsiniz.)

Ada’nın göbeği 14. günde düştü. O günden bugüne Ada’yı hemen her gün yıkadık. Bir gün şampuanlı, bir gün şampuansız... Ama illa her gün suya temas etti; kâh suyu üstümüze fışkırtarak, kâh soyunmuşken ortalığa çiş yaparak hep maceralı banyo saatleri yaşattı bize. Ama sonuçta banyo zamanı keyif zamanına dönüştü.

Ada 10 aylık
Çok huysuzlandığında, sıkıldığında, yorulduğunda Ada’yı duşa sokuyoruz. Banyo zamanını çok da uzatmıyoruz. İnanmayacaksınız ama en sevdiği an ise saçlarının kurutma makinesiyle kurutulduğu an. Zaten banyoya girelim deyince hemen saçlarını kurutuyor gibi yapıp, onu da yapacak mıyız diye soruyor.

Biz Ada’yı banyodan çıkardığımız anda Köpük küvetin önünde nöbete başlıyor. Derdi zoru Ada’nın banyoda oynadığı plastik ördekleri kapmak. En küçüğünü kendisine hediye ettik ama hepsi de olmaz tabii. Hızla ördekleri toplayıp kaldırıyor, sonra Ada’yı giydirme faslına başlıyoruz. Mis kokan çocuğun öpülme faslı da var tabii. Bizde her şey bir tören. Öpücükler de verildikten sonra çoğunlukla yatak vakti gelmiş oluyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder