Ada televizyon izliyor mu?

Ada 20 aylık
Çocuklu ve çocuklarına televizyon izleme konusunda engel koy(a)mayan arkadaşlarımın hemen hepsi bu soruyu soruyor. Bizim yanıtımız net; Ada televizyonda sadece Baby TV izliyor.  Baby TV’nin bizim evimizdeki adı, Ada’nın diliyle, BİİİTİ.  Biiiti seansları Cumartesi ve Pazar sabahları Ada’nın babasıyla yaşadığı büyük keyif. Haftasonu anneye biraz daha uyumak için zaman tanıyorlar ve  anne uyurken “yaramazlık” yapıyorlar. Ben yanlarına gidince ise Biiiti kapatılıyor.Biiiti’nin diğer zamanı ise akşam yemeği öncesi... Hazılıklar sırasında Ada’nın açlığını bastırması için bir Biiti molası verebiliyoruz. Ama her akşam değil.

Baba tostu ve biiiti
Sonuçta düşününce Ada haftada toplam 1 saatten fazla Biiti izlemiyordur. Bunun da büyük sakıncası olduğunu sanmıyorum.

Uzmanlar televizyon görüntülerinin çocukların beynine ciddi zararlar verebileceğini söylüyor. Hızlı akan görüntüler fiziksel bazı rahatsızlıkları ortaya çıkarabiliyormuş. Öte yandan çocuğun tek yönlü bir alıcı konumunda olması, sosyal gelişimi açısından son derece sağlıksız. Zeka geliştirici CD’ler adı altında hazırlanmış görüntülerin bile çocuklara izletilmesi doğru değil.

Ada’nın Biiti seanslarında yanında biz de oluyoruz. Gördüğümüz renkler ve şekiller üzerine konuşuyoruz. Böyle olunca daha sağlıklı bir süreç yaşanmış oluyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder