Çocuğu uyutmak kabusa dönüşmesin

Ada 2,5 aylık
Çocuğu uyutmak üçüncü aydan sonra dünyanın en zor ve en umutla beklenen konusu olabiliyor. Annenin, babanın, evdeki herkesin heyecanla beklediği şeyin çocuğun gözlerini huzurla kapatıp harika bir uykuya dalması olduğunu çocuğu olmayan birinin normal karşılaması mümkün değil.
Aslında biz şanslıydık. Ada uykuyu seven bir çocuk. 

Ama uyku düzeni oluşturmak hayati bir konu.Uykuyu sevmesine rağmen bir türlü dalamayan çocuklar da var. Çocuk nasıl alışırsa, öyle devam ediyor. Dolayısıyla her konuda olduğu gibi, uyku konusunda da sağlam bir ritüel oluşturmak çok önemli.

Bizim ritüelimiz sırasıyla, birlikte oynadığımız oyunların ritmini giderek yavaşlatmak, banyo yapmak, pijamalarımızı giymek, babaya iyi geceler öpücüğü vermek ve “İyi geceler benim güzel oğlum” mırıltılarıyla yatağına yatırmaktı. Çok işe yaradı! Ada, kendi kendine uyuyan bir çocuk oldu. Uykusundan uyandığında uyutmak için biberonla süt vermek ya da emzik vermek gerekti ama asla yatağından kaldırılıp başka odaya götürülmedi. Dolayısıyla da uyku saatlerinde yatağından çıkmak gibi bir şansı olmadığını hemen anladı ve bizi hiç zorlamadı.  
Büyüdükçe, hasta olduğunda ya da kötü rüya gördüğünde uyanıp çok ağladı. Öyle zamanlarda yatağımıza almak istediğimde uykusu hepten dağılıyordu. Çünkü bizim yatağımız onun için haftasonu sabahları oyun oynanan bir yerdi çünkü. Ada’nın uyku ritüelinin bizi en yorduğu zamanlar da bunlar oldu doğal olarak. Ama pişman değilim. Genel olarak kendi kendine uyuyabilen bir çocuk son derece güzel bir şey. Hem bazı uzmanlara göre çocuktaki özgüven duygusunu da arttırıyormuş.

Yeni annelere tavsiyem, mümkün olduğunca bir yaşına kadar çocuğun gürültülü ortamda uyuyabilmesini sağlamalarıdır. Ada gürültüye henüz karnımdayken alışmıştı zaten. Doğduktan sonra Köpük’ün havlamalarından hiç korkmadı, uykusundan uyanma sebebi bir yaşına kadar Köpük’ün havlaması olmadı.

Bir yaş önemli bir dönüm tabii. O zaman bebeklik dönemi bitmiş ve çocukluk başlamıştı ki Ada’nın uykusu da hassaslaşmaya başladı. Köpük’ün havlamasından, kapı zilinden, telefonun çalmasından vb uyanabiliyor artık. Ama hala ritüelimiz sürüyor. Her ne kadar artık yatmamak ve oyuna devam etmek için türlü çabalar gösteriyorsa da uyku saatini aslında çok iyi biliyor ve fazlaca direnip huzursuzluk çıkarmıyor.

Tüm çocuklara renkli rüyalar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder