Aile geleneklerimiz: Yılbaşı

Çocukluğuma dair hatırladığım en güzel anlar, ailemizin geleneksel etkinlikleridir. Bayramlar, yılbaşı akşamları, doğum günlerimiz, annemlerin evlilik yıldönümü... Sürprizleri seven bir aileydik. Kardeşimin istediği bilgisayarı aldı babam ama öyle hemen getirip vermedi de, mouse’unu paketledik de verdi. Şaşırtmayı seven bir aileydik; istediğim bebek arabasını “bana su getirir misin” diyen babamı dinleyip mutfağa gittiğimde gördüm. Yıllarca evlilik yıldönümlerinde annem gelinliğini giyip babama “sürpriz” yaptı. En çok da kardeşimle ben heyecanlandık bu herkesin bildiği ama yine de sürpriz kabul ettiği eğlence için. Noel babanın var olduğuna ve yeni yılın ilk günü sabah bana bir hediye getirdiğine inandığım dönemleri hep mutlulukla hatırlıyorum. Hayatımın en kaygısız, en masum ve en gerçek sevinçlerini böyle zamanlarda yaşadım ben. Şimdi Ada için de benzer duygular yaşatmak istiyorum. Noel babaya inanmasını, doğum günü için heyecanlanmasını, yılbaşında bütün aile bir araya gelmemizin değerini bilmesini istiyorum.

Ada 6 aylık
Ada’nın ilk yılbaşı yemeği, Ada henüz 6 aylıkken oldu. Tabii o zaman pek bir şey anlamadı Ada. Ortamdan en çok zevk alan Köpük oldu. Bol bol misafir ve bir sürü harika yemek... Bir sonraki yılbaşı yemeğinde ise Ada 1,5 yaşındaydı ve o zaman daha büyük keyif aldı. Anneanne, babaanne, dede, dayı ve hala bizimleydi. Kocaman bir aile olarak yemek yedik, dans ettik, saat tam 12 olduğunda birbirimize sarıldık... Ada bir sürü oyuncak paketi açtı. Özellikle de aralıklarla verdik hediyelerini. Neredeyse gün boyunca sürekli yeni oyuncaklarla karşılaştı ve mutluluktan ağzı kulaklarına vardı.

Gelecek yıl ağaç süsleme partimizden de zevk alacağını tahmin ediyorum. Sadece üstündeki süsleri düşürmeye çalışan hınzır çocuk olmaktan öteye geçeceği kesin. Ve Noel Baba, önümüzdeki yıl Ada’ya en çok istediği hediyeyi getirecek! Tabii bu bilgi çağında, bu cin çocuklar Noel Baba’ya ne kadar süre inanırlar bilmiyorum ama Ada’nın da aynı benim yaşadığım saf mutlulukları yaşamasını çok istiyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder