Emekleyen çocuktan mama kaçırma operasyonu

Ada Yoda ile (10 aylık)
Evde kediniz varsa, çocuğunuzun kedi mamasını yemesini önleyebilirsiniz. Kediler yüksek yerlere çıkabilir ama emekleyen çocuklar çıkamaz. Bu durumda kedi maması yukarı kaldırılır, kedi aç kalmaz, çocuk da kedi mamasını tatmamış olur. Ama köpeğiniz varsa o yüksek bir yere çıkamaz; emekleyen bir çocukla neredeyse eşit durumdadır ve durum zorlaşır.

Bizim evimizde kedilerin ve Köpük’ün mamalarının kapları hep ortada dururdu. Taa ki Ada emeklemeye başlayana kadar. Ada’nın emeklemeye başlaması bizim için de “yeni” olduğundan mama kaplarının risk taşıdığını aklımızın ucuna getirmemiştik. Bir gün Ada’yı kucağıma aldığımda ağzının Köpük’ün ağzı gibi koktuğunu fark ettiğimde anladım ki bunlara bir çözüm bulmak gerek.

Kedilerin kapları yukarı kalktı hemen ama Köpük’ün kabını kaldırmayı istemedik. Çünkü Köpük çok iştahla yemiyor mamasını ve dolayısıyla bütün gün kabında biraz da olsa maması oluyor. Kaldırmamız halinde o da aç kalacak diye endişe ettik. Böylece zor olan yolu, yani Ada’ya o mamaların yenmemesi gereken mamalar olduğunu öğretme yolunu seçtik.

Ada Köpük ile (10 aylık)
Birkaç kez yedi yine o mamalardan ama her seferinde, güzel güzel konuştuk, bizi anladığından emin olmasak da açıkladık, yasak olduğunu, o mamanın başkasının maması olduğunu anlattık. Bizim anlattıklarımızdan mı, yoksa kuru mamaların tadını beğenmediğinden mi bilinmez, Ada bir süre sonra bu mamalarla hiç ilgilenmemeye başladı.

Yürümeye başladığı anda da kedilerin ve Köpük’ün mamalarını koyma işini birlikte yapmaya başladık. Sabah ve akşam büyük bir rutin oldu hepimiz için. Böylece herkesin maması ayrılmış oldu. 

Tabii Ada’nın mamaları, Ada’nın izniyle Köpük’le paylaşılabiliyor. O da ayrı bir yazının konusu olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder