Çocuğunuz yabancı bir köpekle tanışırken

Köpük bahçede
Köpekler hakkında pek bilgisi olmayan ebeveynlerin, çocuklarıyla bir köpeği yakınlaştırmakla ilgili endişeleri olması çok normal ve çok da doğru. Çünkü her köpek çocuklarla iyi geçinmeyebilir, her köpek çocukları sevmeyebilir, çocuklara alışık olmadığı için onlarla yakınlaşmayı garipseyebilir. Ben de Ada’yı sokakta karşılaştığımız köpeklerle yalnız bırakmadan önce, köpekleri kendim tanımaya çalışıyorum. Bizi koklamalarına izin veriyorum, yüksek sesle onları sevdiğimizi ifade ediyorum ve Ada’yı yavaş yavaş yaklaştırıyorum.

Çocuklarımıza, tanımadığımız insanlara da, hayvanlara da yaklaşırken dikkatli olmaları gerektiğini öğretmeliyiz. Bunu yaparken onları korkutmamak da çok önemli tabii. Uzmanlar korkunun öğrenilen bir şey olduğunu söylüyor. Benim de neredeyse 18 yaşıma kadar kediler ve köpeklerle bir ilişkimin olmamasının nedeni annemin korkusuydu muhtemelen. Sonra korkmamayı öğrendim; sonra onların gözlerine bakmayı, en sonunda da onları hayatımın bir parçası yapmayı... Şimdi oğlumun da hayvanlarla ilişkisini bilinçli bir şekilde sürdürmesi için elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

Sizin çocuğunuzun Ada gibi köpeklerle birlikte yaşama şansı yoksa ve hatta köpeklerden korkuyorsa öncelikle kendi korkunuzu tartmanızı öneririm. Siz köpeklerden korkuyorsanız önce bunu aşmaya çalışın. Ve asla bir köpekle yakınlaştığında çocuğunuzu, “sonra ellerini yıkayalım”, “dikkatli ol yavrum”, “sakın kızdırma, ısırır” gibi cümlelerle telkin etmeyin. Tüm bu uyarılar çocuğun aslında yapmaması gereken bir şeyi yaptığı ya da köpeklerin gerçekten pis ve tehlikeli yaratıklar olduğu mesajını taşıyor.

Evet, çocuklar sokaktaki köpekleri sevdikten sonra ellerini yıkamalı ama bunun büyük bir hijyen sorunu olmadığı da bilinmeli. Biz, yıllardır sokaktaki köpekleri seviyor, besliyor, hatta bakımlarını yapıyoruz ve ellerimizi de koşa koşa yıkayamayabiliyoruz. Şimdiye kadar bundan kaynaklı bir hastalık da yaşamadık. Bunu elbette çocuklarınıza önerdiğim için söylemiyorum ama büyütülecek bir şey olmadığının da altını çizmeliyim.

Uzmanlar, köpekten korkan çocuğun bu korkusuyla alay etmememiz gerektiğini söylüyor. “Kocaman adam oldun, köpekten korkman komik” gibi cümleler çocuğun korkusunun ebeveyni tarafından anlaşılmadığı mesajı taşıyacağından, çocuğun içine kapanmasına neden olacağı söyleniyor. Korkan çocuğun ihtiyacı olan şey, köpeğin kendisine bir şey yapmayacağından, ebeveyninin onun yanında olduğundan ve onu her türlü tehlikeden koruyacağından emin olması.

Tüm dikkatli tutumunuza rağmen çocuğunuzun korkusu geçmiyor ve bir fobiye dönüşüyorsa bir uzmandan yardım almakta fayda var demektir. Elbette herkesin evinde kediler, köpekler olması gerekmez ama köpek ve kediden korkmak, onlarla aynı mekanda bulunamamak normal bir tutum değil. Bunun bir sorun olduğunu kabul etmeli ve aşmak için gerekenler yapılmalı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder